Необходимо ли SEO на бизнеса?
(BrandVoice – Интервю)
Пазарът за електронна търговия в България става все по-привлекателен за бизнеса. За това как да се придвижваме напред в интернет пространството и как да сведем до минимум възможните рискове, ние ще поговорим с управителя на ,,IMG – Internet Media Grоup“ Любомир Атанасов, като днес конкретно питаме от името на IMG ИТ Академия – Пловдив.
Защо е необходимо SEO за бизнеса? Разкажете ни с реални примери?
Бизнесът поръчва SEO, за да печели повече. SEO-то е инструмент за увеличаване броя на посетителите чрез подобряване видимостта на сайта в търсачката. В същото време и видимостта на сайта, и количеството привлечени потребители са вторични показатели. Първичният показател за бизнеса в случая със SEO е крайният приход, като се имат предвид маркетинговите вложения.
Ние обикновено използваме ROMI за измерване ефективността на инструментите на интернет маркетинга. ROMI е показател, който показва рентабилността на маркетинговите инвестиции.
Ако резултатът е по-голям от 0 – тогава даденият канал е рентабилен. Има смисъл да се инвестира в него повече, ако е възможно. Ако резултатът е по-малко от 0, значи каналът е губещ и носи загуби на бизнеса. В този случай фактически остават два пътя: изключване на канала или повишаване на неговата ефективност.
Този показател must-have е, както за предприемачите, така и за интернет маркетолозите. Разбирането на този показател ще Ви позволи да разпространявате инвестиционните си канали за привличане на клиенти и да увеличите резултатите.
Освен това SEO не само помага на бизнеса да печели повече, но и работи над признаването на марката (бранда) в мрежата, над повишаване лоялността на постоянните и потенциални клиенти, върху репутацията на марката. Сайтът е инструмент за взаимна връзка между бизнеса и клиента. SEO оптимизацията е инструмент, който позволява да се работи над тази взаимна връзка, увеличавайки приходите, лоялността на клиентите и присъствието на бизнеса в интернет.
–
Доколко в България е развит пазара на SEO и какви са Вашите прогнози?
В дадения момент пазара на SEO в България е в състояние на формиране.
Според нашите прогнози, следващия етап на развитие на българския пазар е бързото нарастване на конкуренцията в много ниши, към които самият пазар просто няма да бъде готов. По-специално, пазарът за SEO и интернет маркетинга, който в момента се развива едновременно в ниско конкурентна среда, както и в нарастване на търсенето, просто не е готов за смяна формата на работа. В този план, компаниите, които имат опит в работата на други пазари, имат явно предимство.
–
Какви грешки често допускат работодателите, когато става въпрос за SEO?
Най-често това са три основни грешки, които допускат клиентите, и които могат сериозно да навредят на бизнеса.
Ще Ви разкажа накратко за всяка грешка.
- Некоректна формулировка на целите им, или „Ние трябва да бъдем в ТОП 3 и то възможно по-бързо.“
Всяко действие, според мен, си има своята цел и мотив. Популяризирането на уеб сайта също не е изключение. И също така започва с поставяне на цели, постигането, на които така или иначе трябва да способстват развитието на бизнеса.
Въпреки това, когато става дума за популяризиране на сайт, клиентите често поставят цели, които в повечето случаи не решават бизнес проблеми. Една от лъжливите цели е популяризиране на сайта в SERP по ограничения списък с най-популярните фрази. Това изглежда по следния начин:
Клиент: „Здравейте, интересува ни популяризиране на сайта в ТОП 3 по този списък от 10 ключови думи“.
Ние: „А защо избрахте именно тези фрази?“
Клиент: „Защото те са най-популярни“.
Ние: „А Вие уверени ли сте, че популяризирайки тези фрази в ТОП3, ще успеете да увеличите приходите във Вашия бизнес?“
Такава формулировка крие два съществени риска:
Както показва нашият опит, най-популярните фрази, които потребителите популяризират в търсачките не носят продажби, колкото и абсурдно да звучи това. Работата е там, че фразата, например, „покупка на смартфон“ не съдържа мотивация за покупка, а по-скоро е информационна. Това означава, че човек просто иска да види цените или асортимента. И съвсем друга ситуация виждаме, когато потребителят има конкретно питане, например „покупка на iPhone 6 със златен корпус в София“, колкото по-голяма е неговата заинтересованост от дадения продукт, толкова по-голяма е вероятността той да направи поръчка в сайта.
Вторият риск е свързан с агресивно закупуване на линкове и писане на текстове, съдържащи множество ключови думи. Тази стратегия носи сериозни рискове, и рано или късно на сайта ще попадне под санкциите на търсачките (Google Penguin, Google Panda) и ще получи наказание под формата на понижаване рейтинга, което води до загуба на трафика, както и продажбите.
Google и Yandex официално декларират, че никой не може да гарантира определени позиции по ключови фрази в търсачките. На първо място, защото никой от изпълнителите не притежава търсачките. Ето защо, ако някой обещава или гарантира попадане в ТОП3 по списъка на фрази, бих препоръчал да стоите далеч от такива изпълнители, колкото и примамливо да звучи това.
- Неразбиране от клиентите особеностите на рекламните канали
Всеки инструмент на интернет маркетинга, било то SEO оптимизацията или контекстна реклама, има своите предимства и недостатъци. Неразбиране характеристиките на тези инструменти често води до грешни решения от страна на клиента.
Имайки различна специфика, инструментите решават различни типове задачи:
SEO- оптимизацията е най-ефективна от гледна точка привличане на посетители в сайта. Но резултатът не се постига веднага, а средно след 4-6 месеца.
Контекстната реклама позволява в кратки срокове (2-3 дни) да се провеждат рекламни кампании, да приема посетители и генерира продажби, както и по-ясно да насочвате рекламите към Вашата целева аудитория. Все пак за това предимство трябва да се заплати повече.
- Липса на готовност оперативно да се внедряват препоръките на оптимизаторите
Важно е да се разбере, че процесът на оптимизиране на сайта е екипен процес, в който резултатът зависи, както от изпълнителя, така и от клиента. Подходът на принципа „аз плащам пари за услугата, нека да правят, каквото искат“ в този случай ще изиграе лоша шега на бизнеса. Защо?
Работата е там, че популяризирането на сайта, в това число и SEO оптимизацията, изисква значително количество внедрения и модификации на сайта, особено в първите месеци на работа. Ние наричаме това внедряване на технически SEO одит, или вътрешна оптимизация на сайта. Одитът е доста подробен документ, съдържащ списък с препоръки, които трябва да се внедрят (оправят, преправят) от програмистите за донагласяне на сайта към изискванията на търсачките.
Като цяло, тези документи може да имат и до 45-50 страници с препоръки. Програмистите се нуждаят от около 20-30 часа работа за изпълнение на препоръките ни.
Без съгласието и участието на клиента е доста трудно тази работа да бъде свършена. Причините, поради които клиентът не се съгласява с доработките са различни.
Всички тези аргументи водят до това, че клиентът, независимо от това, че заплаща услугите, връзва ръцете на изпълнителите, което прави невъзможно постигане на целевите резултати по проекта.
–
Изводи:
- Да бъдеш на върха на най-популярните търсения в повечето случаи, няма да реши Вашите бизнес проблеми.
- Целите, които сте задали на изпълнителите трябва да са съобразени с вида на проекта.
- Разбиране на особеностите ще позволи да се вземат правилните стратегически решения и да се предпазите от сътрудничеството с недобросъвестни изпълнители.
- При оценяване ефективността на рекламни канали, използвайте показателя ROMI.
- За клиентите: Взимайте активно участие в развитието на проекта си. Оперативно внедрявайте препоръките на оптимизаторите. Това ще позволи да постигнете добри резултати още на начален етап. Истината е там, че се иска много работа и постоянство до постигането на успехите. Трябва да „платиш цената“, както и да следваш стъпките към желания успех. Не забравяйте, че както и онлайн, така и офлайн бизнесът Ви трябва да бъде успешен.