Всеки модерен сайт не е просто набор от HTML страници, а функции на определена платформа, която е система от софтуерни скриптове за динамично съдържание.
Такива платформи се наричат CMS (Content Management System – Система за управление на съдържанието) и благодарение на тях можете лесно да редактирате записи, да гласувате, да добавяте коментари, да преглеждате изгледи на страници и т.н. Следователно, изборът на една или друга CMS определя по-нататъшната съдба на блога: като правило в бъдеще практически е невъзможно или много трудно да се премине към друга система. Така че, когато избирате CMS трябва да подходите много отговорно.
Струва ли си да плащате за блог?
CMS за блога са два основни типа: платени и безплатни. Най-често използваните са безплатните блогове, например WordPress или Joomla. Предимствата им: отворен код, развити общности, огромен брой приставки, доста бърза актуализация на откритите „дупки“, ниска стойност на подобренията.
Сред предимствата на платените CMS може да се отбележи по-ниска уязвимост за хакерство. Поради ниското им разпространение те не са толкова интересни за хакерите, колкото безплатните. Освен това, техническата поддръжка бързо открива и затваря откритите уязвимости.
Но това предимство не е толкова важно за блог, както например за онлайн магазин или корпоративен сайт, в който са заложени загубени поръчки, репутация на компанията и много преки или косвени загуби. За блога хакването също е неприятно, но не толкова критично, тъй като информацията може да бъде възстановена бързо и липсата на сайт в мрежата за няколко часа е малко вероятно да бъде критична.
„Чужд“ блог
Като цяло, най-лесният вариант е да създадете блог на базата на някой портал или общност. Но дори няма да разглеждаме подробно този вариант. Ако преди популярността на такива портали беше огромна, сега с развитието на търсачките и определянето на уникалността на текстовете, острата нужда от посредници за обикновен блогър изчезна. Преди това всяко интересно съдържание, било то статии, рецензии, стихотворения, снимки и др. се крадеше без съвест и нямаше специална причина да имаш свой собствен блог. А посредниците служат като странно средство за получаване на поне някакъв вид трафик и монетизиране на усилията на автора.
Днес няма смисъл да се развива чужд домейн, ако можете да си направите свой собствен. Освен това, за да го направите с определен дизайн, с всички „екстри“ и оптимизиран за търсачките, които са лишени от посредници, Yandex и Google обявиха, че ще се показва в резултатите от търсенето един само един поддомейн.
WordPress или Joomla?
За начинаещ блогър е много важно да работи с разпостранен софтуерен продукт: можете да попитате за съвет от друг блогър, да заявите евтина редакция от фрилансери, или да потърсите решение във форуми. А всички системи, дори и безплатните, са слабо представени във форумите под формата на съвети, отговори на въпроси, и така нататък. В такива системи, обикновено са малко разработените плъгини, както и се изисква нестандартен подход от страна на програмистите, защото те са работили преди по-малко с тях. В резултат стойността на всякакви корекции значително се увеличава, а търсенето на изпълнител отнема време.
Ето защо е важно не само безплатна, но и широко разпространена платформата. И за днес изборът всъщност е от две CMS: Joomla или WordPress.
Ако избирате между тези две системи, то определено препоръчваме WordPress като най-добрата и популярна CMS за блог, която отговаря на нуждите на модерния блогър.
Joomla все още е твърде голям програмен комплекс за тесните задачи на интернет блоговете. В нея блогът се реализира във вид на допълнителен компонент, например EasyBlog.
WordPress е специализирана CMS за блог (въпреки че е възможно да се направят редовни сайтове на базата му). Той е няколко пъти „по-лесен“ от Joomla, много бързо се инсталира и по-лесен за конфигуриране и учене. На тази система ще откриете най-голям брой ценни съвети, препоръки, огромен брой безплатни и платени приставки, именно за създаване на успешен блог. Така че за начинаещи и опитни блогъри препоръчваме WordPress като блог система. Днес тя е лидер в този сегмент на пазара.
Но е важно не само да изберете правилната CMS за блога, но и да персонализирате външния и вид за лесна употреба и навигация на сайта.